Ortomagic - Centrum Fizjoterapii I Ortopodologii Mgr Karolina Wójcik

„Nie martw się tym, że dziecko Cię nigdy nie słucha,
martw się tym, że zawsze Cię obserwuje”

Frederick Douglas

#ciekawostki

Treść strony

Czy wiedziałeś, że w stopach również znajdują się termoreceptory?

Termoreceptory to receptory odpowiedzialne za odczuwanie zimna, ciepła w naszym ciele. Dzięki nim regulujemy temperaturę naszego ciała podczas snu. Stopy to części ciała, dzięki którym nasz organizm kontroluję temperaturę odczuwaną przez nasze ciało. W praktyce wygląda to tak: przypomnij sobie sytuacje, w których w nocy cały jesteś przykryty kołdrą, a stopy pozostają odsłonięte. To nic innego, jak mechanizm ochładzania ciała.Podobnie jest w sytuacji, gdy chcemy się ogrzać, musimy pamiętać, że to właśnie m.in.stopy należą do części ciała, które najszybciej ulegają wychłodzeniu, więc chcąc ogrzać nasz organizm, przykrywamy automatycznie stopy.



Czy wiedziałeś, że w naszym mózgu ośrodki ruchu i mowy znajdują się w bliskim sąsiedztwie?

Wiedza ta pozwala na pracę z dzieckiem, u którego mamy opóźniony rozwój mowy lub problemy z motoryką małą (problemy grafomotoryczne). Stymulując jeden ośrodek odpowiednio dobranymi ćwiczeniami, wspomagamy mowę dziecka i pracę jego dłoni.



Czy wiedziałeś, że oddech wpływa na pracę naszego kręgosłupa?

Oddychając prawidłowo, aktywujemy mięśnie klatki piersiowej, okolicę żeber oraz mobilizujemy odcinek piersiowy do pracy. Podczas płytkiego oddechu uaktywniamy najczęściej wyłącznie jamę brzuszną lub klatkę piersiową. Oddychając trójwymiarowo pozwalamy na zachowanie elastyczności i ruchomości odcinka piersiowego, a nasz organizm jest w większym stopniu dotleniony i mniej zmęczony. Spróbuj otworzyć klatkę piersiową (przestać się garbić), wziąć głębsze oddechy i poczuć, że powietrze wtłaczane jest nie tylko punktowo, ale również dzięki odpowiedniej ruchomości żeber i mięśni międzyżebrowych nasz kręgosłup porusza się podczas podstawowej funkcji, jakim jest oddychanie.



Czy wiedziałeś, że patrząc w ekran komputera, telefonu mniej mrugamy powiekami, a więc mniej nawilżamy gałkę oczną?

Chcąc zadbać o nasz wzrok musimy pamiętać o częstych przerwach od ekranów, aby nasze oczy mogły odpocząć i aby nie pojawiły się zaburzenia w zakresie akomodacji naszego oka.



Czy wiedziałeś, że podeszwy obuwia odzwierciedlają to, może dolegać Twoim stopom?

Warto po sezonie przyjrzeć się, jak prezentują się nasze buty. Często na podeszwie możemy dostrzec przetarcia, a nawet miejscowe dziury. Oceniamy jak pracują nasze stopy. Nieprawidłowości należy skonsultować z ortopodologiem i/ lub fizjoterapeutą, bo być może dolegliwości bólowe, jakie odczuwamy ściśle wiążą się z tym co widzimy na podeszwach naszego obuwia.



Czy wiedziałeś, że nasze zgarbione plecy na co dzień mogą wpływać na nasze zmęczenie, odczuwane w ciągu dnia?

Utrzymując plecy w pozycji zgarbionej (tzw. plecy okrągłe) zamykasz klatkę piersiową, ograniczasz pracę mięśni oddechowych, oddech staje się płytszy, a Twój organizm niedotleniony i zmęczony?